Keresik Az Év Pálinkás Bonobonját! Részletek itt!
VERSENYSZABÁLYZAT
„AZ ÉV PÁLINKÁS BONBONJA” – 2023
Pálinkával készült kézműves bonbonok és pálinkás édesipari termékek országos versenye
A verseny kiírója, rendezője: Civilek az Egészségturizmusért és Kulturális Örökségünk Megóvásáért Alapítvány
Zsűri elnöke: Veszely Attila mestercukrász, csokoládé mester, nemzetközi csokoládé bíráló,
Versenyigazgató: Fabulya Attila okleveles pálinkabíráló, sommelier, dipWSET nemzetközi párlatszakértő
1. A verseny célja
A verseny célja a HUNGARIKUM magyar pálinka, mint a nemzeti italunk, és a kiváló minőségi csokoládék közös kulináris élvezeti értékeinek népszerűsítése. További cél a hazai kézműves csokoládés műhelyek, cukrászüzemek, édesipari termékeket előállító vendéglátóhelyek, és a minőségi gyümölcspálinkákat gyártó cégek szakmai együttműködésének előmozdítása, közös megmérettetése.
2. A verseny meghirdetésének köre
Magyarországon működő, (adószámmal rendelkező) vállalkozók, vállalkozások, mint kézműves csokoládé műhelyek, cukrászüzemek, vendéglátóhelyi cukrászok, chef-ek, és egyéb édesipari termékeket előállítók számára, akik minőségi alapanyagokból készített termékeikben a 2008. évi LXXIII. számú pálinka törvényben rögzített kereskedelmi célú pálinkafőzdék pálinkáit használják fel.
3. A verseny lebonyolítása
Jelen szabályzatban rögzítettek szerint történik.
4. Versenykiírás
A verseny kiírója köteles 2023. március 6-ig a Versenyszabályzatot közzétenni a www.gyulaipalinkafesztival.hu honlapon.
- Nevezési időszak
2023. március 6. (hétfő) és 2023. április 24. (hétfő) 18.00 óra között
Az érzékszervi zsűrizés időpontja: 2023. április 27 csütörtök.
5. Nevezés
Nevezni a www.gyulaipalinkafesztival.hu honlapon, az Év Pálinkás bonbonja – 2023. menüpontban letölthető „Vállalkozás” és „Termék” regisztrációs lapok kitöltésével, és elküldésével lehet. Minden termékhez külön-külön kell „Termék Regisztrációs Lap”-ot beküldeni, melyen fel kell tüntetni a felhasznált gyümölcspálinka fajtáját, gyártóját, a termék összetevőit, illetve egy rövid gyártói receptúrát, gyártástechnológiai elemeket, ami alapján a zsűri értékelni tudja az eredeti ötlet megvalósítását.
A Kiíró kijelenti, hogy a benevezett termékhez tartozó receptúra a nevező kizárólagos szellemi tulajdona, az csak az érzékszervi bírálók részére megtekinthető. A Kiíró mindemellett tudomásul veszi, hogy a gyártói receptúrák kapcsán szigorú titoktartási kötelezettség terheli.
Nevezési minta: Minden nevezett termék esetén min. 20 db/termék (bonbon) beküldése szükséges!
Amennyiben aranyérmes lesz egy tétel, és Nevezője részt kíván venni az ünnepélyes díjkiosztó gálán, abban az esetben a kiírónak joga van a beküldött mintán túl még terméket bekérnie.
Egy versenyző tetszőleges számú tétellel indulhat!
A beküldött csomagokban fel kell tüntetni a készítő vállalkozás, és a benevezett minta/minták nevét. Többféle termék esetén, azokat megfelelően elkülönítve és jelölve, hogy az a versenyszervezők számára egyértelműen beazonosítható legyen.
A verseny anonimitásának megtartása érdekében a termék beazonosítását elősegítő egyedi logóval ellátott forma bonbon-ok a zsűri elé nem kerülhetnek!
A verseny kiírójának joga van a benevezett termékeket a rendezvényen megjeleníteni, kóstoltatni közönség számára.
A versenytételeket a következő címekre kell eljuttatni:
- Személyesen, futárszolgálattal vagy postai úton:
Magyar Gasztrokulturális Rendezvényszervező Kft.
5600 Békéscsaba, Szarvasi út 79. (Kápolna utca és Szarvasi út sarkán, a Bora Italkereskedés emeletén található szervezőiroda) telefonszám: +36 30 522 1679
Beérkezési határidő: 2022. április 26. szerda 18.00 óra
6 . Kategóriák
– Minőségi csokoládé (ét, tej, ruby, fehér, illetve ezek kombinációja), bármilyen típusú gyümölcspálinka felhasználásával
- Krémtöltelékkel (trüffel, ganache, marcipán, karamell, gyümölcs, réteges, egyéb) készült kézműves pálinkás bonbon 8 – 12 gramm súllyal
A XXIII. Gyulai Pálinkafesztivál 2023-ban kiválasztott „év gyümölcse a meggy”, így külön kategóriaként díjazásra kerül:
- Meggypálinkával (bármilyen fajtájú nemes meggy, vagy vadmeggy) készült kézműves bonbon 8 – 12 gramm súllyal
Nevezési díj: 7.000,- Ft+áfa / termék
A nevezési díj befizetése feljogosítja a nevezőt a versenyben való részvételre. Az eredményhirdetéssel egybekötött állófogadáson, a csokoládé- és pálinkakóstolón való részvételnek kiegészítő részvételi díja van, melyet a rendezvény előtti regisztráció alkalmával lehet befizetni.
Nevezési díj befizetés: legkésőbb a minta átadásával együtt készpénzzel, illetve átutalással a Civilek az Egészségturizmusért és Kulturális Örökségünk Megóvásáért Alapítvány K&H Bank Zrt.-nél vezetett 10402609-50526650-78561008 számú bankszámlájára a nevezésről kiállított számla alapján 2023. április 26-ig. Kérjük a közleményben feltüntetni: nevező neve + nevezési díj.
7. A versenyben való részvétel feltételei
– „Vállakozás” és „Termék” Regisztrációs Lap hiánytalan, pontos kitöltése, és beküldése elektronikus felületen vagy hagyományos módon személyesen, illetve telefonon előre egyeztetett időpontban. Nevezési időpont: 2023. április 24. (hétfő) 18.00 óráig
Nevezési díj, és minták beérkezése a határidőig – 2023. április 26. szerda
A versenyben benevezett termékekhez a kereskedelmi célú pálinkafőzdék, 2008. évi LXXIII. számú pálinka törvényben rögzített szabadforgalomba bocsátott, zárjeggyel ellátott, adózott pálinkának minősülő készítményei használhatóak fel KIZÁRÓLAGOSAN!
A termékekben felhasznált pálinkák fajtája, mennyisége, alkoholtartalma szabadon választható. A nevezési feltételeknek nem megfelelő minták elutasításra kerülnek!
Az érzékszervi zsűrizés időpontja: 2023. április 27. csütörtök.
Helyszín: Panoráma Hotel – Étterem, 5600 Békéscsaba, Gyulai út 84.
Kérdéseikkel kapcsolatban keressék Fabulya Attila versenyigazgatót: +36 70 418 5732 vagy Faragó Andreát a +36 30 522 1679 telefonszámon, illetve a
szervezes@gyulaipalinkafesztival.hu e-mail címen.
Eredményhirdetés időpontja és helye:
A XXIII. Gyulai Pálinkafesztivál keretein belül 2023. május 27. szombat 14.00 óra
Az ünnepélyes eredményhirdetésen való részvétel előzetes regisztrációhoz és részvételi díjhoz kötött, melyre a díjazottak értesítése után nyílik lehetőség
8. A minták átvétele, szortimentbe tétele
A verseny teljes menete egy előre rögzített szabályrendszer alapján működik, gyakorlatilag kizárva a szubjektív elemeket.
A nevező vállalja, hogy a beküldendő minták esetében olyan csomagolástechnikai eszközöket alkalmaz, melyek segítségével a termékek érzékenységére való tekintettel biztonságosan, épségben érkeznek meg a szervezőhöz! A beküldött csomagokban fel kell tüntetni a készítő vállalkozás, és a benevezett minta/minták nevét. Többféle termék esetén, azokat megfelelően elkülönítve és jelölve, hogy az a versenyszervezők számára egyértelműen beazonosítható legyen.
A szervező vállalja, hogy a minták alapanyagát képező csokoládé, és egyéb összetevők érzékenysége miatt a beérkezett termékeket, az átvételtől a zsűrizés pillanatáig megfelelő körülmények között (hőmérséklet, páratartalom, fényviszonyok) tárolja!
A kiíró székházában a beérkezett mintákat nyilvántartásba veszik, illetve azonosítják az elektronikus nevezési lapon feltüntetett adatokkal, a szortimentbe tétel helyességével. Mindegyiket titkosított azonosító kódszámmal látja el a rendszer. Ez a szám a beérkezési sorrend szerint rögzíti a mintákat. Ellenőrzik, hogy a tételek megfelelnek-e a kiírás feltételeinek, stb., és szükség esetén felveszik a kapcsolatot a beküldővel az esetleges hibás, nem egyértelmű adatok helyesbítése, tisztázása érdekében. A regisztráció lezárása után a rendszer kóstolási sorrendbe állítja a mintákat, ezután minden minta megkapja a kóstolási sorszámát. Összegyűjtik a bizonylatokat és a nevezési díjakat.
A zsűri tagjai nemzetközileg és országosan is elismert cukrászmesterek, csokoládé mesterek, nemzetközi csokoládé és pálinkabírálók közül kerülnek ki a versenyigazgató felkérése alapján. A zsűrizésben csak azon személyek vehetnek részt, akik alkalmasak az elfogulatlan, korrekt bírálatra, megfelelő kondícióban vannak. A bíráló személyt orvosi vizsgálatra kötelezheti a verseny kiírója. A bírálók az érzékszervi zsűrizés napján egészségesen kötelesek megjelenni (munkaképesen és cselekvőképesen). A bíráló felső légúti hurut, allergiás rhinitis, egyéb akut és idült érzékszervi megbetegedése esetén, amely során romlik a szaglás, ízlelés, nem vehet részt a zsűrizésben.
A zsűribe való bekerülés feltételei: az igazolt bírálói tapasztalat, korábbi elismert versenyeken való bírálói tapasztalat, korábbi bírálói képzésen sikeres vizsga.
Az érzékszervi zsűri tagjait a verseny főszervezője hívja meg, a versenyigazgató, és a zsűri elnök írásos javaslatának ismeretében.
A bírálat menete:
A bírálatban résztvevő zsűritagok a minták előkészítésében nem vehetnek részt, a mintákról csak a zsűrizés alatt rendelkezésükre bocsátott alábbi információkkal rendelkezhetnek:
– minta megnevezése (a termék fantázia neve a bírálat során nem jelenik meg, így elkerülendő a gyártó beazonosítása. A termék kereskedelemben használatos neve csak az eredményhirdetésen kerül kihirdetésre)
– a mintához csatolt rövid gyártói receptúra, mely tartalmazza az alapanyagokat, összetevőket (pl. %-os kakaó tartalom), illetve azon gyártástechnológia elemeket, mely során a zsűri értékelni tudja az eredeti ötlet megvalósítását.
A benevezett termékhez tartozó receptúra a nevező kizárólagos szellemi tulajdona, az csak az érzékszervi bírálók részére megtekinthető. A Kiíró mindemellett tudomásul veszi, hogy a gyártói receptúrák kapcsán szigorú titoktartási kötelezettség terheli.
– a felhasznált gyümölcspálinka fajtája
– verseny sorszáma
A minták a bírálóktól teljesen elkülönített részen vannak sorrendbe téve, az anonimitás betartása érdekében. Oda a bírálatban résztvevő személy a bírálat előtt és közben nem mehet be! Erről a szervező gondoskodik, és a versenyigazgató felügyeli.
A versenyigazgató köteles ellenőrizni a személyi feltételeket, valamint azt is, hogy az előkészítő helyiség, a bírálóhelyiség, továbbá a felhasználásra kerülő eszközök megfelelnek-e az előírt követelményeknek. Ha nem, akkor felfüggeszti a bírálatot.
Az adatbázisra építve, a versenyigazgató ütemezésére kapják meg a tételeket a bírálók. A verseny menete kizárja, hogy egy zsűritag általa készített, vagy érdekeltségi körébe tartozó termékmintát kapjon bírálatra.
Minden mintát egyszerre minimum 3 fő kóstol meg párhuzamosan, egymástól függetlenül, majd kötelesek konszenzusra jutni. Amennyiben ez nem történik meg, a csúcszsűri hozza meg a végleges döntést.
A zsűri a mintákat 50 pontos rendszerben értékeli, illetve szöveges értékelést alkot a termékről.
A versenyzők az eredményhirdetést követő 15 napon belül kapják meg a minta minősítéséről készült bírálati lapot, benne a pontozás szöveges értékelésével.
Bírálólap:
A zsűri a nemzetközi versenyeken is alkalmazott szempontok alapján bírálja, és pontozza a termékeket. A főbb értékelési szempontok:
- MEGJELENÉS – ESZTÉTIKA
- SZERKEZETI FELÉPÍTÉS – KÜLSŐ ÉS BELTARTALMI ÉRTÉKEK
- KRÉMESSÉG – FŰSZEREK – ALKOHOL – KOMPLEXITÁS
- KREATIVITÁS – EGYEDISÉG – INNOVÁCIÓ
- ÖSSZBENYOMÁS – HARMÓNIA
Minősítési szintek:
A zsűri által megítélt pontszámok alapján a benevezett termékek:
Arany – Ezüst – Bronz minősítésben részesülhetnek.
Egyéb feltételek:
Az a személy, aki a minták szállításában, raktározásban, előkészítésében, felszolgálásban közreműködik, nem lehet a szak-, illetve a csúcs zsűri tagja.
A bírálat ütemét és a zsűrik beosztását, a szüneteket a versenyigazgató határozza meg és követi figyelemmel.
A versenyigazgató a zsűrit szükség szerint átrendezheti, a verseny ütemén változtathat. . A versenyigazgatónak nincs jogköre felülbírálnia a zsűrik vagy a csúcs zsűri pontozását.
Az aranyérmes mintákból kategóriánként az 5 legmagasabb pontszámot elérő vesz részt a kategória győztes – tételek kiválasztásában. A kiválasztás azon bírálók véleménye alapján történik, akik nem neveztek a versenyen, illetve nem tartoznak egyetlen vállalkozás érdekeltségi körébe. Névtelen írásos szavazással történik a verseny végén.
Szavazategyenlőség esetén új szavazást kell végezni a 2 legtöbb szavazatot kapott termékre. Ha ez után is megegyezik a szavazatok száma, akkor a versenyigazgató páratlan számú bírálóból álló csoportot állít fel és megismétli a szavazást.
A csúcs- és szakmai zsűri tagjait napi díj, teljes ellátás illeti meg.
A verseny lezárásig minden adatgazda köteles az adatokat kizárólag csak a feladata elvégzéséhez használni, kívülálló személy részére kiadott adat, vagy információ büntetőjogi következményeket vonhat maga után!
Nyilatkozni a versenyről, az eredményekről csak a kiíró engedélyével lehet.
9. A Versenyigazgató további feladatai
∙ A verseny szakmai irányítása, tisztaságának, a szabályzat szerint történő lebonyolításának garantálása.
∙ A zsűri létszámának meghatározása.
∙ A mintacsoportok kiosztása a bíráló zsűrinek.
∙ Az eredmények helyes rögzítésének, értékelésének ellenőrzése.
∙ A verseny kategóriák meghatározása, melyekben kategória győztes hirdethető. A végső eredmények hitelesítése.
∙ A versenyben résztvevő termékek anonimitása megőrzésének ellenőrzése, az eredmények kihirdetéséig.
- A versenyre benevezett termékek minősítése
Minősítések, érmek, oklevelek:
Arany – Ezüst – Bronz
Fődíj:
⬥ „AZ ÉV PÁLINKÁS BONBONJA” 2023.
Kategóriagyőztes:
⬥ „Legjobb krémtöltelékkel készült kézműves bonbon”
az 5 legmagasabb pontszámot elért termékek közül névtelen írásos szavazással, egyszerű többséggel.
⬥ „Legjobb meggypálinkás bonbon”
az 5 legmagasabb pontszámot elértek közül névtelen szavazással, egyszerű többséggel.
A 2023-as évben lehetőség lesz arany-, ezüst-, bronz- és „ÉV PÁLINKÁS BONBONJA” 2023. éremcímkék rendelésére. Erről részletes tájékoztatást az eredményhirdetést követően fog küldeni a verseny kiírója.
10. A verseny nyilvánossága
A kiíró törekszik arra, hogy a verseny a lehetőségekhez mérten a legnagyobb publicitást élvezze.
Az eredményhirdetésre 2023. május 27-én kerül sor Gyulán, ünnepélyes díjátadó keretében, a lehető legnagyobb sajtónyilvánossággal. A díjátadón lehetőség kívánunk biztosítani az aranyérmes termékek megismerésére, szakmai tapasztalatcserére.
Mindazonáltal célszerű az egységes véleménynyilvánítás céljából a következőket leszögezni:
Az egész versenyről hivatalos tájékoztatást csak a kiíró adhat. A verseny szakmai kérdéseiről pedig a versenyigazgató, de csak az eredmény kihirdetését követően.
A versenyről, vagy annak lebonyolításáról egyéb résztvevők, vagy érintettek csak az általuk képviselt gazdasági, állami vagy társadalmi egység nevében nyilatkozhatnak, a versenyszabályzat előírásainak betartása mellett.
A versenyre nevezők, a mintájuk beadásával tudomásul veszik, hogy a versenyen elért pontszámukkal, eredményükkel szemben reklamációnak nincs helye.
A versennyel kapcsolatos minden jog a kiírót illeti meg.